Sezonul lui Alex Nedeljkovic de până acum

Când Red Wings l-a achiziționat pe Alex Nedeljkovic de la Carolina Hurricanes în schimbul lui Jonathan Bernier și a unei alegeri în runda a treia la draftul NHL 2021, speranțele erau mari pentru tânărul portar. Cum sa desfășurat până acum primul său sezon în Winged Wheel Pentru a răspunde la această întrebare, să defalcăm sezonul lui, lună de lună.

octombrie

Până în luna octombrie, Nedljkovic a început patru meciuri, a jucat jumătate din alta și a avut un record de 1-1-0-2. În primul meci al sezonului împotriva lui Tampa, Nedeljkovic a început în plasă, iar Red Wings a căzut cu 7-6. în prelungiri, prima dintre cele două înfrângeri în prelungiri cu care Nedeljkovic s-ar confrunta în această lună.Ned a avut un procent mediu de salvare de 0,902 în cele cinci jocuri pe care le-a jucat, ceea ce nu este fantastic, dar nu este nimic de supărat.

Prima victorie a lui Ned ca Red Wing a fost un meci uriaș de 6-3 împotriva Chicago Blackhawks pe 24 octombrie, unde a înfruntat 34 de șuturi, înregistrând un SV de 0,914 %. Acest joc special a fost plin de repere pentru debutanții Red Wings, când Lucas Raymond și-a înregistrat primul hat trick din carieră și Ned a înregistrat prima sa victorie.

noiembrie

Luna aceasta a început prin alternarea lui Nedeljkovic și Greiss în plasă, dar s-a încheiat într-un șir de patru starturi consecutive pentru Ned. Se pare că și-a câștigat picioarele de mare până la sfârșitul lunii noiembrie, ridicând un record de 6-2-0-1 și un procentaj mediu de salvare de 0, 929. Performanța sa ridicată de-a lungul acestor zece jocuri i-a dovedit antrenorului Blashill că este demn de locul portarului de start.

Cel mai remarcabil, în meciul de pe șosea din 30 noiembrie împotriva Bostonului, Alex Nedeljkovic a plecat cu un procent de salvare de 0,976, permițând doar un gol la 42 de lovituri. Aripile Roșii au fost învinși hilar (16-42) în acest concurs, dar o performanță superbă în net de Nedeljkovic și-a susținut victoria cu 2-1.

decembrie

COVID a devastat liga la mijlocul lunii decembrie, provocând o pauză în întreaga ligă și amânând multe jocuri.Din cele nouă jocuri jucate, Nedeljkovic a început șase dintre ele consecutiv. Echipa în ansamblu părea să intre într-o criză și pierdea jucători la protocolul COVID, câștigând doar patru din nouă jocuri în decembrie. Ned a avut un record de 2-4-0-0 și un procent mediu de salvare de 0,891.

Cea mai mare victorie pentru Nedeljkovic în această lună a fost victoria pe teren propriu împotriva Islanders din 14 decembrie. Ned a înfruntat 34 de șuturi pe poartă și a permis doar unul, oferindu-i cel mai mare procent de salvare al lunii (0,971) și aducând Wings o victorie cu 2-1. Aceasta a fost a doua sa victorie împotriva insulelor în decembrie, prima dintre care a fost o victorie cu 4-3 în prelungiri, unde a înregistrat un 0,870 SV%.

ianuarie

Reveniți din pauza COVID, Red Wings a jucat 15 meciuri în ianuarie, cu Nedeljkovic în plasă timp de 12, șapte dintre acestea fiind starturi consecutive. În al șaptelea start consecutiv împotriva Blackhawks, Nedeljkovic a fost scos din plasă după ce a permis patru goluri în primul. Luna aceasta a fost una destul de turbulentă pentru Red Wings în ceea ce privește câștigarea jocurilor și jocul constant, lăsându-l pe Ned cu un record de 4-5-0-2. Ned ar închide luna ianuarie cu un 0,897 SV%, o îmbunătățire față de luna anterioară, în timp ce jucase de două ori mai multe jocuri.

Alex Nedeljkovic a înregistrat primul său shutout în meciul din 15 ianuarie împotriva Sabres, un joc absolut uriaș pentru tânărul plasă.A oprit 22 de șuturi pe poartă, permițând echipei sale să sărbătorească victoria cu 4-0 acasă, iar Ned a putut să împartă acest joc de hotar. cu familia sa în prezență.Două zile mai târziu, Nedeljkovic a înregistrat o altă victorie, de data aceasta o victorie în prelungiri în fața lui Buffalo.

februarie februarie

Până acum, în februarie, s-au jucat doar două meciuri, ambele au început cu Nedeljkovic în plasă, primul dintre care a fost o înfrângere cu 5-3 în fața Los Angeles Kings, unde a ținut Wings în joc, blocând 45 de șuturi pe poartă. și a permis doar trei goluri.Noaptea sa uriașă de salvare (0,930 SV%) și performanța generală au fost principalul motiv pentru care acest joc nu a fost complet, deoarece nu a fost prevăzută nicio ofensă pentru cea mai mare parte a concursului.

Cel mai recent a fost victoria cu 6-3 în deplasare împotriva Flyers, în care Ned a înfruntat doar 24 de șuturi pe poartă și a permis trei să intre. Acesta poate să nu fi fost cel mai bun joc pentru Nedeljkovic, dar a fost prima victorie pentru Wings pe gheața Philly. din 1997. Red Wings urmează să-i înfrunte pe Flyers din nou pe 12 februarie la prânz, de data aceasta pe gheața de acasă.

Înfășurați

Acest sezon 2021-22 a început cu o luptă între Greiss și Nedeljkovic cu privire la cine ar fi titularul principal. Alex Nedeljkovic și-a îndeplinit acest rol de când a început constant începând cu luna decembrie și a fost o tablă fantastică pentru această echipă tânără. un record general de 14-13-0-5 în acest sezon, Alex Nedeljkovic conduce toți portarii începători în victorii și s-a dovedit a fi o componentă cheie a acestei echipe Red Wings. În întreaga sa carieră în NHL, recordul său este 31-20-0 -9, care este însoțit de un procentaj de salvare solid de 0,918. Nedeljkovic are o casă în Detroit și în listă și a arătat că este adevărata afacere prin multe salvari importante care au făcut ca întreaga ligă să-și spună numele. roata înaripată este strălucitoare și este pe cale să aibă o a doua jumătate solidă a sezonului, chiar având posibilitatea de a apărea într-o cursă pentru Cupa Stanley dacă Detroit trece de Boston în clasament.