Red Wings pierd un meci plin de evenimente în fața de Toronto cu 10-7

Ei bine, asta s-a întâmplat. Într-un joc Red Wings care a simțit ca o cauză pierdută aproape imediat, rezultatul final a fost destul de neașteptat. Să descompunem acel joc de 17 goluri și să vedem cum a ajuns să fie atât de ridicol.

Perioada 1

Red Wings a început acest joc într-o notă destul de plată, în care păreau să nu aibă energie și nu au putut să mențină deloc posesia pucului.Toronto este o echipă foarte grea în atac, așa că au făcut cercurile prin Detroit pentru prima dată. jumătate a perioadei și marcase două goluri – unul de la William Nylander și altul de la Michael Bunting. 1

După 0:33 de la începutul perioadei, Lucas Raymond a pus pe tabela Aripile Roșii cu cel de-al 14-lea gol al sezonului – pornind de la o creștere lentă a avântului. Un alt moment notabil din această perioadă ar fi când Moritz Seider a pus la dispoziție pentru a menține pucul în posesie. –trecând cumva de la a fi în mijlocul scufundării la a fi sus și a patina cu pucul, arătând cât de puternic este un jucător, indiferent de circumstanțele jocului.

Alex Nedeljkovic a început în poartă pentru Detroit, dar a fost retras după al 3-lea gol de la Maple Leafs. Trei goluri au fost permise în 11:08, ceea ce a fost un început de joc destul de dezastruos, mai ales pentru o echipă care se luptă atât de greu să depășească acest tip de diferență de goluri. Thomas Greiss a luat locul lui Nedeljkovic pentru restul perioadei și nu a mai permis goluri – încheind perioada cu 3-1 în favoarea lui Toronto.

Perioada a 2-a

Nimeni nu a avut nici măcar șansa de a se simți confortabil pe gheață înainte ca Mitch Marner să treacă unul pe lângă Greiss la doar 33 de secunde de la începutul perioadei – primul său din joc. Cam patru minute mai târziu, Marner reușește încă unul… și apoi încă unul cinci minute mai târziu. O noapte absolut uriașă pentru apărătorul Maple Leafs, acesta ar fi primul hat trick din carieră al lui Marner și, de asemenea, nu primul hat trick din carieră pe care Red Wings l-au permis în acest sezon.

Sam Gagner a obținut al 2-lea gol din Detroit dintr-o piesă groaznică a portarului Leafs Jack Campbell – al 6-lea din sezon. Campbell a mers în spatele fileului pentru a juca pucul, fără să-și dea seama de apropierea ofensivei Red Wings și a reușit să-l depășească. Acest joc de 6-2 a durat doar aproximativ cinci minute înainte ca Auston Matthews să-și deschidă scorul împotriva Detroit-ului în acest sezon, cu puțin mai puțin de două minute rămase în perioada.

Perioada a 3-a

Acum, aici este locul în care lucrurile au devenit funky- ultimele 20 de minute.Prima surpriză a fost Alex Nedeljkovic revenind în plasă, ceea ce ar fi al 2-lea schimb de portar pentru Red Wings în acest joc, un eveniment destul de bizar. Similar cu începutul celei de-a doua perioade. . , Filip Hronek și-a înregistrat al 5-lea gol al sezonului la doar 35 de secunde de la a treia perioadă.

Acest gol a surprins mulțimea de la Little Caesars Arena, deoarece deja acceptau înfrângerea, deoarece scorul era 7-2, dar acesta a fost doar începutul haosului.Un minut și jumătate mai târziu, Carter Rowney- a fost recent scos din accidentat. rezervă, făcându-l un joc 7-4 cu al treilea gol al sezonului.

Urmat rapid de un gol de la Joe Veleno (al 5-lea), apoi un gol de la Michael Rasmussen (al 7-lea) și dintr-o dată acest joc fără speranță 7-2 a fost o revenire cu 7-6 – toate în cinci minute de la a 3-a repriză. Joe Veleno, Jack Campbell au fost scoși de la poartă, iar Petr Mrazek a luat gheața, înscriind la scurt timp după.

În acest moment, mulțimea de la Little Caesars Arena a răcnit suficient de tare pentru a fi auzită prin emisiunea radio.Ilya Mikheyev a deschis scorul pentru Toronto în locul 3, la care a răspuns rapid cu un gol al lui Lucas Raymond, al 15-lea, făcându-l 8. -7 joc.

Ultimele două goluri de la Toronto au fost rezultatul unor jocuri neglijente – unul care a alunecat pe lângă bastonul lui Moritz Seider și a fost luat direct în plasă de Ondrej Kase, iar celălalt fiind o gafă a lui Filip Hronek. Hronek a încercat să-i paseze înapoi lui Marc Staal, dar asta pasa a fost imediat înghițită de Michael Bunting, care ia pasat-o lui Mitch Marner, care are un șut cu ușa din spate larg deschisă, când Bunting l-a tras pe Nedeljkovic departe de plasă.

Deși a fost totuși o înfrângere, faptul că Wings au reușit să revină cu cinci goluri în a 3-a perioadă este impresionant și cu care să ne mândrim.

Portarul a fost Shaky

Cu toți cei patru portari dintre cele două echipe înregistrând un timp de gheață, o mulțime de procente de salvare dureros de scăzute au fost înregistrate în acest joc de 17 goluri. Jack Campbell (TOR) a înfruntat 25 de șuturi și a permis cinci goluri care i-au dat un .800 SV%, cea mai mare a nopții, din cele 45 de minute de joc ale sale. Petr Mrazek a înfruntat opt ​​șuturi, dintre care două au fost goluri care au dus la un .750 SV% pentru 15 minute de joc.

Alex Nedeljkovic a avut un joc ciudat când a fost tras și reintrodus, oferindu-i un total de aproximativ 32 de minute de joc. De asemenea, sa confruntat cu 25 de lovituri, dar au permis șase, dându-i lui Ned un .760 SV%, al doilea cel mai mare din meci. Greiss a luat capătul scurt al stick-ului în ceea ce privește procentajul de salvare în această seară – după ce a jucat aproximativ 28 de minute și a înfruntat 14 șuturi, dintre care patru au fost goluri. 0,714 SV% a fost cel mai scăzut dintre toți cei patru portari într-un joc cu scoruri foarte mari din pe care niciun portar nu a ieșit cu un palmares.

Gânduri finale

Într-un joc care părea a fi complet și complet condamnat din cauza a două perioade de joc slab de la Detroit, au existat o mulțime de surprize, deși au ajuns să piardă. Un astfel de joc cu scoruri mari nu este un lucru comun în NHL în zilele noastre, așa că acest lucru Jocul cu 17 goluri a fost cu siguranță unul de reținut, mai ales când scorul de la începutul celei de-a 3-a a fost doar 7-2.

Toronto nu a sfârșit prin a-și pierde complet avantajul, deoarece Red Wings nu au trecut niciodată înainte, dar pierderea avansului de cinci goluri cu care au început al treilea a fost cu siguranță o experiență umilitoare care a adus fanilor Red Wings multă emoție.

Lucas Raymond a fost premiat cu a treia stea a jocului (2G, 1A) după Auston Matthews (1G, 3A) și Mitch Marner (4G, 2A). Dylan Larkin și Moritz Seider au reușit să-și continue șira de puncte; un assist pentru Larkin și doi pentru Seider.

În ceea ce privește atmosfera din Little Caesars Arena pentru acest joc, au fost o mulțime de tricouri de la Toronto pătate, cu toate cele de la Detroit, făcând mediul de joc aproape de două ori mai incitant. Indiferent de echipă a marcat, a existat o urale și o sărbătoare considerabilă, dar nimic nu a putut. concurează cu entuziasmul din a treia perioadă a fanilor Detroit.

Ar fi fost ușor pentru fani să plece după a 2-a perioadă, deoarece scorul a fost sumbru, dar ceva i-a ținut pe majoritatea fanilor pe locurile lor, toate acestea au izbucnit de bucurie când Detroit a adunat cele cinci goluri din a treia perioadă.

Ca să-l citez pe Marc Staal într-un interviu de după meci: „M-am bucurat că mulțimea noastră a rămas în jur, să fiu sinceră.”

Da, o pierdere este o pierdere, dar această pierdere a simțit puțin diferit pentru fanii Red Wings, deoarece echipele din ultimii ani nu ar fi putut face nimic aproape de o astfel de revenire. Emoția pe care aceasta echipă a stârnit-o în rândul fanilor lor și al altor hochei Fanii deopotrivă a fost ceva special și acest joc cu 17 goluri este cu siguranță un moment de amintit în continuare.

Poate că nu a fost cel mai bun joc de care este capabilă această echipă, dar acest meci din 27 februarie cu Toronto a dovedit că Detroit are din nou o scânteie care refuză să se stingă – un semn promițător pentru viitorul acestei echipe. și comunitatea Hockeytown, de asemenea.