Red Wings câștigă uriașă în schimburile de focuri împotriva Rangers

Detroit Red Wings i-a înfruntat joi pe șosea pe New York Rangers, aducând acasă o victorie interesantă (cel puțin) în schimburile de focuri. Aceasta a fost prima lor călătorie la Madison Square Garden de la începutul anului 2020 și prima confruntare Wings-Rangers din aceasta. Sezonul 2021-22 până acum.

Pentru a începe jocul, Troy Stecher a smuls unul de pe linia albastră la începutul primei prime, punând în avantaj pe Red Wings. A fost primul gol al serii de la Detroit și primul gol al anului al lui Stecher după ce a fost eliminat din cauza unei accidentări la încheietura mâinii. pentru cea mai mare parte a sezonului, a revenit la acțiune pe 12 februarie împotriva Flyers, făcând din acesta al treilea joc înapoi din IR.

Red Wings au început în forță prima perioadă și au controlat pucul mai mult timp, oferindu-le mai multe șuturi pe poartă (12-8).Deși prima perioadă a fost puternică pentru Detroit, au existat două jocuri de putere pe care nu le-au putut valorifica (care ) este o temă recurentă în acest sezon).

O schimbare destul de crucială din partea lui Danny DeKeyser le-a oferit Rangersului o degajare de 3-1, cu numai Filip Hronek și Thomas Greiss între ei și plasă.Din fericire, nu a fost marcat niciun gol, dar momentele ca acesta ridică întrebări despre Jocul lui DeKeyser – au fost frecvente în acest sezon.

Chiar și cu erori defensive prezente, Greiss a oprit șansele de ruptură ca treaba nimănui.Cu două opriri uriașe în ofensiva Rangers spre jumătatea din spate a primei, Greiss a fost clar pe gheață cu cel mai bun skate înainte pentru acest concurs.

Filip Zadina a fost deschis pentru șuturi mai bune pe poartă de când a ajuns la prima linie cu Dylan Larkin și Lucas Raymond. Fiind lângă doi marcatori de puncte mari, cu un mare simț al paselor, i-a oferit șanse de a șterge mai bine pe poartă. loviturile de la Zadina și restul celor de la Red Wings păreau ascuțite, au fost întâmpinate de gardianul Rangers Igor Shesterkin, care are cel mai bun SV% din NHL (.938).Zadina arăta periculos în tot jocul și s-ar putea argumenta că acest lucru a fost cel mai bun joc al lui de până acum, chiar dacă nu a marcat.

Cu aproximativ opt minute rămase în al 2-lea, Keandre Miller a strecurat unul sub patina stângă a lui Greiss, egalând meciul cu 1 – 1. Ambele goluri au fost înscrise în acest moment de apărători până când Dylan Larkin și-a pus amprenta pe teren. joc, aducând Wings la un avantaj cu 2-1. Acest gol a fost al 26-lea al sezonului pentru Larkin, împingându-l înaintea lui Connor McDavid în cele mai multe goluri marcate în acest sezon (punându-l pe locul 7 la doar un gol în spatele fostului Wolverine Kyle Connor) ..

Moritz Seider l-a distrus absolut pe Chris Kreider, ceea ce a șocat în mod clar mulțimea Rangers de la Madison Square Garden. Seider este un tip mare pe gheață și s-a dovedit a fi un zid de cărămidă care deturnează loviturile de parcă ar fi nimic. Kreider nu a văzut asta. a venit și Seider nu a părut să se uite nici măcar de două ori pentru a obține lovitura inversă. Oh, și Seider a mai câștigat un punct în seara asta, o zi de câștig-câștig pentru începător.

Intrând în locul 3, șuturile pe poartă au fost 23-26 în favoarea Rangersului, iar Red Wings au avut un avantaj de 2-1, iar nimeni nu era pregătit să dea înapoi. Nicio echipă nu-i place să renunțe la un meci pe gheața de acasă, în special Rangers, care au pierdut doar patru acasă în acest sezon, New York-ul a ieșit gata să zgomote și a luat drive-uri direct în plasă, care au fost oprite de apărarea lui Detroit și de golul lui Greiss.

Cu opt minute rămase în a 3-a, Red Wings le-a permis Rangersului să ia primul joc de putere dacă jocul a rezultat într-un gol destul de inevitabil.Pasele inteligente în zona Red Wings le-au permis Rangersului să atragă toți apărările departe de Mika Zibanejad, dând ia o lovitură larg deschisă în partea dreaptă a lui Greiss.

Un meci egal (2-2), la doar opt minute rămase de la regulament, a pus Detroit-ul sub presiune pentru a executa un gol pentru a evita prelungirile de la 3 la 3. Nu au fost multe lovituri efectuate de Red Wings în a 3-a repriză (doar două în 16 minute), care este o statistică supărătoare pentru o echipă care încerca să mențină avantajul.

Din păcate, ei nu au reușit să obțină al treilea gol și aveau să intre în prelungiri, a 16-a lor prelungire din sezon.

Doi portari care au nopți la fel de solide în prelungiri fac un hochei liber dificil.

Greu până la punctul în care prelungirile nu au fost suficiente, iar jocul a fost forțat la lovituri de departajare.

Ambele echipe au marcat în primul tur, Raymond pentru Detroit și Zibanejad pentru New York, iar loviturile de departajare au continuat timp de șase runde, până când Pius Suter a marcat golul victoriei, prima sa încercare de lovituri de departajare, aducând Red Wings o victorie cu 3-2.

Toate lucrurile spuse și făcute, acest joc a fost condus de portari – era jocul lor și toți ceilalți doar patinau în el. Igor Shesterkin cu 31 de salvari (.939 SV%) și Thomas Greiss cu 37 (.949 SV%). Patinerii de la ambele echipe au jucat și ei puternic, punând peste 30 de lovituri fiecare și menținând un joc competitiv egal timp de trei perioade complete.

Deci, ieșind din acest joc și privind în viitor, ce urmează pentru Detroit? Următoarele cinci jocuri pentru Wings vor fi provocatoare, dintre care următorul este pe 23 februarie împotriva Colorado Avalanche, care este în prezent pe locul 1 în ligă. Urmată de Toronto, Carolina, Tampa Bay și Florida, niciuna dintre aceste echipe nu este adversară ușoară pentru Detroit, deoarece toate se află în primele șase echipe din ligă. Dacă Red Wings rămâne înfometată de aceste victorii și joacă cu tenacitate și perspicacitate. ceea ce au făcut față de Rangers, nu există niciun motiv pentru care ar trebui să fie aruncați din apă de vreuna dintre aceste echipe.

O victorie de două puncte la schimburile de focuri pentru Red Wings într-o pauză de șase zile ar trebui să ofere echipei o oarecare încredere înainte de meciul de acasă împotriva Colorado.