8 Observații la Red Wings 4-2 Câștigă asupra Philadelphia

Red Wings i-a găzduit pe Philadelphia Flyers pentru un joc matinal și au sărbătorit o victorie cu 4-2. Iată opt observații din perioada mini-seriei:

1. Troy Stecher s-a întors: Ieșit din IR de la o accidentare foarte devreme în sezon, Stecher este din nou în acțiune alături de colegii săi.În preajma jocului, Stecher și-a scos recent tricoul fără contact la antrenamente, ceea ce indica că se pregătea să revină la meci. Aripile Roșii îl așteaptă încă pe Jakub Vrana să-și revină complet după accidentarea la umăr pe care a reținut-o la scurt timp în cantonamentul din septembrie. Se pare că face progrese consistente și se antrenează într-un tricou fără contact de câteva minute. săptămâni acum și echipa așteaptă cu nerăbdare revenirea lui.

2. Thomas Greiss primește primul său start în 13 jocuri: Greiss nu a mai văzut joc de la înfrângerea Wings pe 31 decembrie în fața Washington Capitals. Cu o pauză atât de lungă, ne-am aștepta ca un portar să iasă cu greu, dar nu a fost cazul lui Greiss astăzi. În meciul de ieri, Greiss a făcut unele dintre cele mai mari salvari ale sezonului, în special cele cu pad stânga sau degetul de la picior.A făcut o salvare uriașă în jumătatea din spate a celei de-a treia reprize, în urma unui turnover de la Fabbri.

3. Tyler Bertuzzi înscrie un gol devreme pentru a-i aduce pe Red Wings pe tablă: Linia Guelph este încă în flăcări, în timp ce Robby Fabbri îi aruncă o pasă către Bertuzzi, permițându-i să profite de apărarea neregulată a lui Flyers și să întâlnească fundul fileului. Trio-ul format din Tyler Bertuzzi, Robby Fabbri și Pius Suter s-a dovedit a fi unul dintre cele mai mari puncte forte pentru ofensiva celor de la Red Wings în ultima vreme.

4. Penalty kill este să rămână puternic. Greiss i-a ajutat pe Wings să oprească un penalty la începutul celei de-a doua reprize, făcând două salvari uriașe consecutive din lovituri de la distanță. Jocul de putere al Flyers este pe locul 30 în ligă, doar puțin în spatele Red Wings, în timp ce ambele echipe sunt unul lângă celălalt în ceea ce privește procentele de penalty kill (78,2% DET, 77,4% PHI).

5. Filip Zadina înscrie dintr-o unitate de la Dylan Larkin: Larkin a prins un puc liber în zona Red Wings și l-a luat pe lungimea gheții, creând o bandă pentru a-i pasa lui Zadina pentru un șut la poartă. Fiind pe aceeași linie cu Dylan Larkin și Lucas Raymond îi creează mai multe șanse pentru Zadina luați lovituri, deoarece Larkin și Raymond sunt ambii jucători care arată bine și fac pase inteligente care probabil vor duce la un gol.

A avea un loc pe prima linie s-a dovedit a face diferența în jocul lui Zadina și sperăm că îl va ajuta să obțină mai multe goluri în restul sezonului.

6. Detroit a închis Philadelphia pentru două perioade până când a permis un gol cu ​​șapte secunde rămase în a doua. Philadelphia Flyers au avut șuturi consistente la poartă, dar au fost refuzați în mod continuu de apărare sau de Greiss însuși.Red Wings au condus spectacolul pe îndelete și au putut valorifica greșelile făcute de Flyers în timp ce le-au eliminat șansele. Flyers încă a găsit modalități de a înscrie, totuși – ambele lovituri rapide după ce păreau aparent ca și cum ar fi fost în exterior, uitându-se înăuntru.

7. Moritz Seider înscrie un gol de putere, al cincilea din sezon. Bertuzzi a instalat un ecran perfect în fața lui Carter Hart, care a făcut loc lui Seider să trimită o rachetă în spatele fileului. Larkin și-a numărat cel de-al doilea pas de după-amiază, arătându-și simțul de hochei și abilitățile de trecere care l-au făcut cel mai mult. sezon de succes încă. Seider are acum cinci goluri, determinându-l la egalitate pe locul trei în cursa de puncte pentru începători.

8. Un alt joc în care Aripile Roșii au fost învinși pentru toate cele 60 de minute. Numărul final al spectacolului a fost 34-24 în favoarea Philadelphia Flyers, dar Red Wings au ieșit învingători.Aceasta nu arată doar că ofensiva lui Detroit a fost productivă împotriva apărării Flyers, dar și că apărarea lui Detroit sa dovedit a fi un obstacol pentru ei. a avut un joc remarcabil cu un procentaj de salvare de .941 și unele dintre cele mai bune salvari ale sale de până acum în acest sezon.

Acest joc a fost o victorie obligatorie pentru a se apropia de depășirea lui Bruins în clasament pentru a-și asigura un loc în playoff. Îndepărtarea de la o mini-serie împotriva Flyers oferă acestei tinere echipe Red Wings un impuls de încredere și un impuls pentru Confruntarea de luni cu o echipă foarte bună din Minnesota.