8 observații de la victoria lui Detroit în OT în fața Hurricanes

Red Wings i-a găzduit marți seara pe Carolina Hurricanes în a 2-a întâlnire a sezonului de până acum.La ultima întâlnire a acestor două echipe, Detroit a suferit o înfrângere cu 5-3 pe gheața de acasă a Carolinei, așa că Red Wings era înfometat să-și obțină prima victorie a sezonului în fața Hurricanes.

1. Carter Rowney reușește al patrulea din sezon. Al doilea gol al său în ultimele două jocuri după ce a revenit dintr-o perioadă în rezervă accidentată este ceva de sărbătorit. Rowney a reușit să treacă pucul pe lângă portarul Carolinei și a adus Red Wings la egalitate 1-1 la jumătatea perioadei a 2-a. acest prim gol a pus un impuls major în pasul atacului de la Detroit și i-a împins să continue să caute șanse de a pune puci în plasă și de a face pase bine executate.

2. Red Wings a depășit Hurricanes pe parcursul a 60 de minute. Într-un joc care era anticipat a fi o confruntare destul de brutală, Detroit-ul și-a rezistat depășind-o pe Carolina pe tot jocul. Controlul pucului, șansele de pase și de șuturi pentru Red Wings au fost în mare măsură îmbunătățite față de cele din ultimele două jocuri în care controlul pucului s-a dovedit a fi o problemă.

3. Red Wings se luptă cu portarul Carolina Raanta. După cum am menționat, Red Wings i-au depășit continuu pe Carolina Hurricanes în acest meci (41-30 final SOG), dar Antti Raanta a blocat unele dintre cele mai bine plasate șuturi pe care le-a făcut această echipă. Ambii portari dădeau bătăi de cap pentru liniile ofensive respective. cu toate acestea, au fost atât de multe ocazii strălucitoare pentru Detroit de a marca, care au fost închise.

4. Ned cu multe salvari stelare. După câteva jocuri dificile, a fost grozav să-l văd pe Alex Nedeljkovic arătând din nou încrezător între conducte. O mulțime de secvențe uriașe de blocare a loviturilor și unele salvari extinse au fost cruciale pentru a menține în viață Red Wings în acest joc. Nedeljkovic a plecat de la acest concurs împotriva fostei sale echipe cu 27 de salvari și prima sa victorie în două jocuri.

5. Michael Rasmussen își continuă streakul de puncte trecând pe furiș pe lângă apărare și mergând direct la poartă. Al 8-lea din sezon și al 2-lea în ultimele două jocuri a venit dintr-o pasă bine plasată a lui Jordan Oesterle.Rasmussen a intrat în spatele apărării Carolina și a reușit să-l arunce pe portar cu câteva mișcări ușoare ale piciorului, oferindu-i șansa de a obține. Pucul chiar prin cele cinci găuri, aducând Detroit-ul la un avantaj de 2-1.

6. Dylan Larkin egalează cu 3-3 cu trei minute rămase în a 3-a repriză. Carolina a revenit de la 2-1, iar scorul a fost 3-2 CAR cu doar câteva minute rămase în regulament.Din fericire, căpitanul Larkin a fost acolo pentru a salva situația și pentru a dovedi că echipa sa este capabilă să fie o competiție dură pentru unul dintre echipele de top din ligă.

7. Lucas Raymond aduce acasă victoria în prelungiri! Încă un joc memorabil pentru extremul începător, care și-a înregistrat al 2-lea gol câștigător al sezonului în prelungiri.Între cei doi începători, Lucas Raymond și Moritz Seider, jumătate din cele opt goluri în prelungiri din acest sezon au fost marcate de ei. sunt la egalitate la cele mai multe goluri în prelungiri ca începători din istoria Red Wings alături de Anthony Mantha, toți care au doi câștigători în prelungiri.

8. Red Wings sparge seria de victorii Hurricanes. Învingerea echipei pe locul 2 în ligă este ceva de care această echipă Red Wings trebuie să fie mândră, iar acest lucru în prelungiri este cu atât mai interesant. Intrând în acest concurs, Hurricanes avea o serie de cinci victorii consecutive și arăta periculos, dar Acest lucru nu i-a împiedicat pe Red Wings să joace cel mai bun joc al lor și, în cele din urmă, să execute această serie de victorii.Energia pe care echipa și fanii de la LCA au dat dovadă a fost contagioasă și emoționantă – fără șanse rezonabile de a juca în playoff anul acesta, învingându-i pe aceștia clasați înalt. echipe precum Carolina este una dintre cele mai mari emoții pe care le vor vedea echipa și fanii deopotrivă.

Pentru a-l cita pe Alex Nedeljkovic într-un interviu de după meci: „A fost o noapte bună. Mulțimea s-a lovit, iar băieții au jucat bine în fața mea.”

S-ar putea argumenta că acest joc este unul dintre cele mai bune jocuri pe care le-a jucat Detroit în acest sezon. Au fost executate șuturi inteligente și bine plasate pe poartă (deși către un portar puternic) și Red Wings au mutat pucul curat de la o zonă la alta. zona pe tot parcursul jocului. O mulțime de greșeli majore în jocurile anterioare nu au fost predominante aseară, ajutându-i pe Red Wings să joace jocul curat și puternic necesar pentru a câștiga împotriva acestor adversari mai duri. Lupta și agitația pe care această echipă le-a arătat la LCA împotriva Hurricanes ar trebui să pregătească scena pentru următoarea călătorie în Florida împotriva lui Lightning și Panthers și, sperăm, să dea Detroit-ului un impuls în sus.