8 observații de la Red Wings 2-1 OT înfrângerea în Tampa Bay

Detroit Red Wings i-a găzduit pe Tampa Bay Lightning pentru o confruntare matinală de sâmbătă. Ambele echipe căutau o victorie, deoarece ambele erau într-o criză de pierderi și au ieșit la fel de gata să zboare. ar fi decis în prelungiri, deoarece Tampa Bay a luat victoria cu 2-1. Iată cele mai importante momente.

1. 25 de ani de la încăierare sărbătorită la LCA. 26 martie este una dintre cele mai faimoase întâlniri din istoria Red Wings, deoarece marchează aniversarea luptei împotriva Avalanșei de la Joe Louis Arena. Cea de-a 25-a aniversare a fost comemorată pe tot parcursul jocului, când au intervievat jucători precum Darren McCarty și Brendan Shanahan care au jucat. roluri esențiale în cearta din 1997. Ca parte a sărbătorii aniversare, lui Mickey Redmond i s-a permis să sune cearta pentru prima dată, de când nu a putut să o vadă în direct. Chris Osgood a împărtășit și amintiri despre ceartă în timp ce o viziona de la banca Red Wings – o mare dovadă a faptului că nimeni, atât fani, cât și jucători, nu a uitat emoția acelei nopți de martie din 1997.

2. O mulțime de schimbări în rânduri încă o dată. Odată cu Filip Zadina revenind de la bolnav, liniile au fost zdruncinate din nou. Tyler Bertuzzi s-a alăturat lui Dylan Larkin și Lucas Raymond pe linia ofensivă de vârf în locul lui Michael Rasmussen. A doua linie a fost formată din Erne – Suter – Sundqvist și Jakub Vrana. s-a mutat pe linia a treia alături de Joe Veleno și Sam Gagner. În cele din urmă, Filip Zadina s-a alăturat liniei a patra alături de Taro Hirose și Michael Rasmussen. Thomas Greiss a fost, de asemenea, scos din linie din cauza unei accidentări, iar Calvin Pickard a fost rechemat de la Grand Rapids pentru a fi portarul de rezervă din spatele lui Alex Nedeljkovic.

3. Jake Walman devine rapid unul dintre cei mai buni apărători ai Detroitului. Deși a jucat doar trei meciuri pentru Red Wings, Walman apare și se arată ca un apărător ofensiv.În acest joc în special, a avut un șut blocat stelar în fața lui Nedeljkovic, unde și-a aruncat întreg corpul în fața unui De asemenea, este grozav la implicare.Instinctele lui de apărător sunt ascuțite- nu se teme sau ezită să se arunce pentru a bloca loviturile și nu tinde să lase oamenii să treacă de el fără o luptă.foarte emoționant să-l vezi dornic și entuziasmat sa joci in aceasta echipa!

4. Două perioade fără scoruri cu un total combinat de 29 de lovituri au păstrat lucrurile interesante. Pe măsură ce au trecut patruzeci de minute fără ca nici una dintre echipe să găsească fundul fileului, lucrurile au devenit tensionate. În acest joc, Red Wings era de așteptat să fie mai greu împotriva lui Lightning și, de fapt, au ajuns să fie adversari destul de egali. din joc, au existat un total de 63 de lovituri între ambele echipe (36 TBL, 27 DET).

5. Oskar Sundqvist deschide scorul pentru Detroit. Înscriind cel de-al doilea gol în calitate de Red Wing, Sundqvist a reușit în cele din urmă să aprindă lampa într-un joc anterior fără scoruri.Asistat de Adam Erne și Pius Suter, Sundqvist l-a trecut cu unul de Brian Elliott în timp ce pucul a clătinat tocmai la îndemâna lui. meciurile cu Detroit, Sundqvist a marcat două goluri și a fost o forță în ofensiva Red Wings.

6. Joc Rockstar pentru Alex Nedeljkovic. Ned este încă în ritmul său, deoarece s-a arătat cu o mulțime de salvari despre care merită să vorbim. După ce a înfruntat 36 de șuturi și a permis doar două goluri, Ned a avut un .944 SV% și a luat acasă a doua stea a jocului. ritmul lui și îmbunătățirile în apărarea Red Wings, lucrurile arată mai strălucitor în direcția jocurilor viitoare.

7. Detroit s-a luptat din greu și această pierdere nu este nimic pentru care să fii cu adevărat supărat. De-a lungul celor peste 60 de minute de joc, Aripile Roșii au fost puternice în ofensiv și defensiv. Ei au luat tone de lovituri, dintre care multe au fost ocazii minunate de gol, oprite de portarul Lightning Brian Elliott. pentru două perioade complete este o dovadă a faptului că o performanță solidă a apărării Red Wings, precum și a lui Alex Nedeljkovic.Atacul Red Wings a luat un total de 27 de lovituri în acest joc

8. Ambele goluri ale lui Tampa au venit din jocul de putere. Lightning a avut trei ocazii de power play în acest joc și au reușit să valorifice din două dintre ele. În primul rând, a fost un gol al lui Steven Stamkos la sfârșitul celei de-a treia reprize, care a adus jocul în prelungiri. Golul care a câștigat jocul pentru Tampa Bay a intrat în prelungiri când a fost solicitat un penalty pentru Tyler Bertuzzi, iar Lightning a primit patinatorul suplimentar.

Aripile Roșii se pregătesc să-i înfrunte pe Pinguini duminică pe drum. Și mai motivați să câștige după încă o înfrângere, Detroit este gata să pună totul pe gheață. Poate Moritz Seider va primi un alt atac la Sidney Crosby? să zicem, dar Red Wings au un meci greu în față.